Чек-лист перевірки безпеки сервера Windows Server

Чек-лист перевірки безпеки сервера Windows Server

Належний рівень безпеки Windows Server є надзвичайно важливим аспектом для будь-якого підприємства, установи чи організації, які використовують даний інструмент. Інформація, яку міститься на сервері, може містити важливі конфіденційні дані а також особисті відомості клієнтів, працівників та інших зацікавлених сторін. Тому недостатня увага до даного аспекту може призвести до серйозних наслідків, серед яких: втрата даних, порушення конфіденційності та виникнення вразливості для кібератак.

Для запобігання цим наслідкам необхідно систематично здійснювати перевірки та вживати необхідних заходів. Попунктний чек-лист, якому буде присвячена дана стаття, може стати орієнтиром для підтримки належного рівня безпеки сервера та зменшення ризиків виникнення проблем у майбутньому.

Якщо у вас є належний рівень знань, досвіду та навичок, то ви можете виконати всі рекомендації самостійно. У іншому випадку обслуговування серверів у Києві можна доручити досвідченим спеціалістам нашої компанії.

1. Регулярне встановлення оновлень операційної системи та програмного забезпечення (ПЗ) сервера

Регулярне встановлення оновлень операційної системи та програмного забезпечення (ПЗ) Windows Server є одним з найважливіших кроків у забезпеченні його безпеки. Оновлення можуть містити патчі для виправлення відомих вразливостей, що можуть бути використані хакерами для злому системи. Їх встановлення також дозволить отримувати нові функції та поліпшення, які можуть підвищити продуктивність та захищеність сервера.

Досвідчені та ефективні системні адміністратори рекомендують здійснювати оновлення одним із двох методів:

  • через тестову систему, на якій кожне з оновлень можна детально перевірити на стабільність, щоб вже після цього встановити їх на основні сервери;
  • через ручне поступове оновлення на основній машині, яке повʼязане з детальною перевіркою і тестуванням функціональності / продуктивності.

Це допоможе зменшити ризики і мінімізувати можливість падіння системи, після якого доведеться здійснювати відновлення з бекапів.

2. Використання ПЗ тільки від офіційних дилерів

Використання ПЗ тільки від офіційних дилерів є не менш важливим кроком у підтриманні безпеки Windows Server у цілому. Програмне забезпечення невідомого походження може:

  • містити шкідливі програми, відкриваючи доступ хакерам до системи;
  • стати причиною виникнення інших проблем, які можуть вплинути на роботу сервера та захищеності даних на ньому.
  • скомпрометувати діяльність компанії поза рамками законодавства в сфері авторського права.

Використання ПЗ тільки від офіційних дилерів дозволяє:

  1. Бути впевненим, що програмне забезпечення є легальним та безпечним для використання.
  2. Отримувати регулярні оновлення та підтримку для програмного забезпечення, що знижує ризик вразливостей та забезпечує захист важливих даних на сервері.
  3. Мати ПЗ, яке максимально сумісне з операційною системою та іншими компонентами системи.

3. Налаштування файрволлу

Файрвол — це ПЗ, яке допомагає підтримувати безпеку мережі та сервера, обмежуючи доступ до їх ресурсів від небажаних джерел.

Правильне налаштування файрвола дозволяє забезпечити:

  • доступ до сервера лише зі сторони авторизованих користувачів та джерел;
  • захист важливих даних на сервері;
  • зменшення ризиків атак на сервер;
  • падіння кількості шкідливих пакетів, що намагатимуться проникнути в систему.

4. Перейменування облікового запису адміністратора та використання облікового запису користувача з обмеженими правами (для повсякденних завдань)

Обліковий запис адміністратора має повний доступ до системних ресурсів та може виконувати будь-які дії на сервері, включаючи зміну налаштувань, управління рівнями доступу та користувачами і видалення важливих даних.

Перейменування облікового запису адміністратора допомагає:

  1. Ускладнити процес несанкціонованого доступу до сервера.
  2. Зменшити ризик злому облікового запису адміністратора.

Також рекомендується використовувати обліковий запис користувача з обмеженими правами для повсякденних завдань, таких як перегляд та редагування даних. Це зменшує ризики, які повʼязані з:

  • випадковим видаленням важливих файлів;
  • зберіганням шкідливих програм на сервері;
  • підвищеною кількістю юзерів-адмінів, кожен з яких залишає «слід» своєї роботи, знайшовши який, потенційний зловмисник має можливість отримати логін для подальшого підбору паролю.

Крім того, використання облікового запису користувача з обмеженими правами також допомагає забезпечити принцип найменших прав, тобто доступ користувача обмежується тільки тими діями, які необхідні для виконання його робочих завдань. Це забезпечує більшу безпеку сервера та зменшує ризик несанкціонованого доступу до важливих даних на ньому.

5. Використання Майстра налаштувань безпеки

Використання Майстра дозволяє:

  • створити xml-файл правил безпеки на сервері;
  • оперативно і просто переносити даний файл для його подальшого застосуванні на інших серверах.

Дана програма допомагає забезпечити зручність налаштувань Windows Server, а також забезпечити однаковий рівень захищеності на всіх машинах компанії.

6. Використання локальних політик безпеки

Використання локальних політик безпеки дозволяє:

  1. Налаштувати Windows Server з точністю до кожного користувача і ролі на сервері.
  2. Запустити різні параметри, серед яких обмеження доступу до файлів та програм, обмеження можливостей користувачів тощо.

Ці налаштування допомагають зменшити ризики вторгнення в систему, підтримують захищеність даних та дотримання внутрішніх правил та норм компанії.

Чек лист перевірки безпеки Windows Server - фото-1

7. Захист служби віддалених робочих столів (RDP)

Ця служба надає користувачам можливість віддаленого доступу до сервера, що може стати проблемою, якщо не забезпечити необхідний рівень безпеки.

Для цього необхідно:

  • заблокувати підключення користувачів, які не мають паролю;
  • змінити стандартний TCP-порт служби шляхом введення інших значень.

8. Налаштування шлюзу служби терміналів

Шлюз служби терміналів підтримує безпеку підключення клієнтcьких терміналів до сервера та управління ними. Правильне налаштування може допомогти запобігти атакам зловмисників та збільшити захист сервера від небажаних зовнішніх втручань.

У цьому пункті чек-листа потрібно налаштувати / перевірити:

  • користувачів і їх групи з правом під'єднання до внутрішніх мережевих ресурсів;
  • мережеві ресурси, які, в принципі, доступні для підʼєднання користувачів;
  • правило членства в Active Directory;
  • правило автентифікації через один з групи інструментів на вибір або через якийсь конкретний інструмент.

9. Розмежування серверів за завданнями та вимкнення зайвих сервісів

Розмежування серверів за завданнями допоможе зменшити ризики втрати необхідної (суттєвої) долі контролю та (або) даних через вихід з ладу або дії зловмисника. Таким чином, кожен сервер має окремий, закритий доступ, що підвищує рівень безпеки.

Розділення серверів по завданням (окремо: поштовий, сервер терміналів, файловий сервер, контролер доменів, тощо) — це одна з основних задач досвідченого адміністратора. Для цього він використовує інструменти віртуалізації серверів.

Відключення зайвих служб та компонентів може:

  • забезпечити ефективність та продуктивність сервера, оскільки вимкнення зайвих служб може звільнити ресурси системи для використання в більш важливих завданнях;
  • зменшити точки відмови та слабкі ланки в несанкціонованому доступі.

Висновки

Усвідомлення важливості захисту Windows Server є ключовим елементом для забезпечення безпеки даних та інфраструктури. Запровадження чек-листа з урахуванням вищезгаданих пунктів може допомогти як адміністраторам серверів з полегшенням їх роботи, так і компаніям у цілому для гарантованої захищеності даних та уникнення потенційних загроз. 

Тим не менш, даний перелік не є вичерпним та може включати додаткові дії перевірки в залежності від призначення серверів та їх фізичного розміщення (в офісі чи в дата-центрі). В перелік додаткових дій, в залежності від фактичних реалій компанії, можна внести також: обмеження фізичного доступу до серверів, обов'язкове ведення логів та регулярне створення бекапів або використовування дзеркального серверу.

Кнопка звʼязку