Як правильно побудувати локальну мережу в офісі

Як правильно побудувати локальну мережу в офісі

Локальна мережа у будь-якому офісі – важливий інструмент обміну інформацією між співробітниками. Завдяки їй можна швидко передавати документи, а також координувати роботу персоналу. Її впровадження значно скорочує час на передачу інформації.

Основні компоненти локальної мережі: що потрібно для початку

Насамперед потрібно розібратися, з яких компонентів складається локальна мережа:

Компонент мережі

Опис

Кінцеві пристрої

Це пристрої, які є активними учасниками обміну інформацією. До них відносяться комп'ютери та ноутбуки, смартфони та планшети, сервери, які зберігають та обробляють дані тощо.

Мережеві середовища

Це фізичні або бездротові засоби, через які передаються дані. Пристрої в мережі потрібно з'єднати, щоб обмінюватися інформацією за допомогою дротових з'єднань (кабелів) або шляхом бездротового з'єднання (наприклад, через Wi-Fi).

Проміжні пристрої

Такі пристрої допомагають з'єднувати та керувати мережею. Це комутатори, маршрутизатори, бездротові точки доступу.

Проєктування та планування структури мережі

Як правильно побудувати локальну мережу в офісі - фото №1

Процес проєктування та планування потрібно насамперед починати з визначення розміру мережі, швидкості передачі даних, розташування, а також вибору типу мережі. Існують два основні типи мереж: клієнт-сервер та однорангові.

При виборі типу мережі важливо визначити кількість підключених комп’ютерів. Якщо їх не більше десяти, доцільно вибрати однорангову мережу. Однак, додавання сервера збільшить функціональність мережі.

Також під час планування необхідно вибрати топологію мережі, яка визначає фізичне з'єднання комп'ютерів. Вибір топології залежить від архітектури мережі та фізичного розташування пристроїв. Нижче наведено основні типи топологій:

Топологія мережі

Опис

Зірка

Усі пристрої підключені до одного центрального елемента (комутатора).

Ярусна

Пристрої з’єднані в кілька рівнів.

Кільцева

Пристрої з'єднані у вигляді кола.

Гібридна

Це комбінація різних топологій, що дозволяє адаптувати мережу до різних умов та вимог.

Вибір обладнання: маршрутизатори, комутатори та точки доступу

Як правильно побудувати локальну мережу в офісі - фото №2

Тепер варто визначитися із вибором проміжних пристроїв. На які їхні особливості потрібно звертати увагу – далі.

Комутатори

Це пристрої, які використовуються в мережах для керування потоком даних між підключеними пристроями. Їхня основна функція – перенаправлення пакетів даних від одного пристрою до іншого в локальній мережі.

В середньому комутатори працюють на швидкості від 100 до 1000 Мбіт/с. Окрім швидкості, варто звертати увагу на кількість портів пристрою, що визначає його комутаційні можливості. Це може бути пристрій на 5 портів як Ruijie Reyee RG-ES105D. Є і на 24 (наприклад, Ruijie Reyee RG-NBS5100-24GT4SFP-P). При виборі цього компонента мережі обов’язково слід враховувати можливість масштабування мережі в майбутньому.

Маршрутизатори

Перш ніж зупинити вибір на конкретній моделі, рекомендовано врахувати, для якої мети планується використовувати Інтернет, скільки пристроїв буде одночасно підключено до роутера та яку площу потрібно покрити сигналом. Wi-Fi роутер для бізнесу має:

  • Підтримувати високу швидкість та широкий радіус дії;
  • Забезпечувати безпеку передачі;
  • Керувати великою кількістю підключених пристроїв.

Кожне нове покоління Wi-Fi підтримує більшу швидкість і орієнтоване на підключення більшої кількості пристроїв. Стандарт 802.11ax – найсучасніший режим роботи бездротових пристроїв. Наприклад, RG-EW1800GX PRO підтримує стандарт Wi-Fi 6 нового покоління.

Точки доступу

Багато хто плутає її з маршрутизатором. Однак це різні прилади. Якщо пояснювати простіше, це подовжувач цифрового сигналу. Точка доступу не роздає IP, не під’єднується до провайдера, не має вбудованого брандмауера. Прилад просто отримує Інтернет від роутера і далі роздає його по Wi-Fi. Для приймання трафіку від провайдера бездротовим методом, організації безшовної Wi-Fi мережі в офісному приміщенні, HotSpot в ресторані чи хостелі вона вкрай потрібна.

Основними параметрами при виборі цього обладнання є потужність доступу (зона покриття) та кількість користувачів, яких одночасно вона може обслуговувати. Типи та розміри приміщень також впливають на спосіб кріплення. Існують підлогові, настінні та стельові варіанти. При розробці плану, перед подальшим монтажем та налаштуванням локальної мережі в офісі цей момент необхідно враховувати, оскільки зона покриття різних типів точок доступу може відрізнятись.

Для офісного приміщення можна використати, наприклад, двохдіапазонну гігабітну WI-Fi 6 точку доступу, що кріпиться на стіну - Ruijie Reyee RG-RAP1261.

Безпека локальної мережі: захист даних в офісному середовищі

Як правильно побудувати локальну мережу в офісі - фото №3

Налаштування безпеки локальної мережі має бути зроблено одразу перед її запуском. Інструменти захисту необхідно враховувати та підбирати ще на стадії розробки архітектури мережі.

Для комплексної конфіденційності потрібно впроваджувати різні методи захисту інформації:

  • Апаратні (апаратні міжмережеві екрани, модулі довіреного запуску ПК, скануючі радіоприймачі та інші);
  • Програмні (антивірусні програми, криптографія, фаєрволи, проксі-сервери, різні набори протоколів тощо);
  • Адміністративні (наприклад, створення системи ступенів доступу).

На практиці це доволі нелегкий процес, адже кіберзлочинці постійно вдосконалюють свої методи атаки. Компанія NixJ займається ІТ-інфраструктурою офісу «під ключ». Наша команда спланує структуру мережі під конкретні потреби, підбере якісне обладнання та впровадить найсучасніші методи забезпечення безпеки мережі.

Кнопка звʼязку