Ще недавно розпізнавання особистості за її унікальними даними було винаходом із галузі фантастики. Сьогодні ж біометрія впевнено увійшла до життя кожного з нас. Які різновиди біометричної аутентифікації існують – про це далі.
Що таке біометрична аутентифікація та як вона працює?
Біометрична аутентифікація – це процес організації безпеки, який ґрунтується на технології розпізнавання персони за її біологічними характеристиками. Їхня унікальність дає можливість підтвердити, чи є людина саме тим користувачем, за якого себе видає.
Унікальні дані завантажуються до бази даних, після чого набувають статус еталонних. Надалі при запиті доступу до інформаційного ресурсу система аутентифікації збирає введені дані та порівнює їх з тими, що вже є у базі. Якщо характеристики збігаються, аутентифікація вважається успішною.
Біометрична аутентифікація необхідна для допуску людей до фізичних об’єктів (будівель) або інформаційних ресурсів (систем, додатків, баз даних тощо).
Розпізнавання відбитків пальців: класика біометрії
Це найбільш поширений варіант біометричної системи. Такі пристрої можна умовно поділити на три види:
- конвертація відбитка на цифровий код за допомогою оптичного сенсора;
- конвертація відбитка за допомогою лінійного теплового датчика;
- конвертація відбитка за допомогою місткісного датчика.
Різниця полягає лише в тому, який тип взаємодії буде зі сканером. Людина може просто прикласти палець (так працює оптичний та місткісний) або провести їм по сенсору (це принцип теплового пристрою).
Вкрай важливо враховувати такі характеристики зчитувача: місткість відбитків пальців, час відгуку та ступінь захисту. Остання характеристика особливо важлива, якщо пристрій буде використовуватися поза приміщенням. У приклад надійного обладнання можна привести зчитувач DHI-ASR2102A, який має ступінь захисту IP65 та працює у діапазоні температур від -20°C до +65°C.
Якщо необхідно організувати максимально надійну схему захисту, краще обирати серед пристроїв, які пропонують підтримку одразу кількох режимів аутентифікації. Наприклад, у зчитувача відбитків пальців DS-K1201AEF аутентифікація можлива не тільки по відбитку, а й за допомогою картки, або комбінації карта та відбиток пальця.
Сканування обличчя: швидкість і зручність
Багато хто чув про технологію FaceID в IPhone. Це найвдаліший приклад біометричної аутентифікації по обличчю.
Зображення людини фіксується камерою, а потім порівнюється з даними, що зберігаються на сервері – локальному або хмарному. Після захоплення зображення система розпізнає особу, аналізуючи її ключові характеристики.
Система розпізнавання застосовує алгоритми, щоб виділити важливі біометричні параметри:
- Положення очей, у тому числі відстань між ними та глибину очних западин;
- Різні пропорції (наприклад, відстань від чола до підборіддя);
- Контури обличчя: вилиці, губи, ніс, вуха тощо.
Після аналізу даних система створює унікальну цифрову модель – «відбиток особи», який є набором точок або числових значень. Як і відбиток пальця, ця інформація вже є унікальною для кожної людини.
Далі відбувається зіставлення даних: система порівнює скановане обличчя з еталонним зображенням у базі даних. На цьому етапі обчислюється ймовірність збігу, що дозволяє визначити, чи належить це обличчя до конкретної людини.
Ідентифікація за райдужною оболонкою ока: точність понад усе
Технології аутентифікації просунулись ще вперед. Райдужна оболонка ока – це ще більш унікальний біометричний параметр. Система працює шляхом збереження її шаблону та обробки безлічі параметрів.
Для ідентифікації потрібно лише на мить зафіксувати погляд на сканері. Пристрій просканує райдужну оболонку, відокремить її ключові характеристики та порівняє їх зі збереженими в базі шаблонами.
Такі системи широко застосовуються в дуже великих компаніях, де розробляються комплексні системи безпеки під ключ.
Розпізнавання голосу: персоналізація через звучання
Ідентифікація за голосом ґрунтується на аналізі унікальних характеристик голосу, обумовлених анатомічними особливостями: розміром та формою горла та ротової порожнини, побудовою голосових зв'язок та набутими звичками (гучність, манера, швидкість мовлення).
У такому випадку фраза, яка промовлена людиною, розбивається на «звукові кадри», які надалі конвертуються у цифрові моделі.
Інші сучасні форми аутентифікації
Наведемо ще декілька методів аутентифікації:
- Розпізнавання по венах долоні. Цей метод ґрунтується на розпізнаванні унікального малюнка вен у долоні людини. Технологія використовує інфрачервоне сканування для створення зображення венозного візерунка.
- Розпізнавання по геометрії долоні. Система зчитує параметри: довжину та ширину пальців, розміри долоні, пропорції між різними частинами цієї анатомічної зони. Користувач просто розміщує руку на спеціальній платформі, де сканер фіксує її форму.
- Аналіз почерку та підпису. У цьому методі поєднано аналіз візуальних характеристик підпису (форма букв, кути, довжина штрихів) із дослідженням динамічних параметрів – швидкістю написання, тиском на ручку, ритмом рухів тощо.
Тож підібрати надійний метод або їхню комбінацію для збереження безпеки сьогодні цілком реально. Компанія NixJ займається розробкою ІТ-інфраструктури офісу під ключ. Звертайтеся до нашої команди, якщо вам потрібна консультація, проектування або впровадження рішень захисту відповідно до ваших потреб і специфіки бізнесу.