Незважаючи на те, що реліз Windows 11 вже давно відбувся, попередня операційна система від компанії Microsoft продовжує лідирувати у світовому рейтингу за кількістю активних користувачів. Багато хто, як і раніше, любить Windows 10, а деякі навіть не збираються оновлюватися.
Тим не менш, навіть у активних користувачів та шанувальників цієї перевіреної часом і дуже стабільної ОС трапляються проблеми та збої. Чимало з них засновані на перевантаженості системи різними файлами, програмами, іншим — внаслідок цього операційна система і починає глючити, гальмувати, видавати помилки.
У цій статті ми розповімо про те, як очистити Windows 10 від сміття, зробивши це загальнодоступними інструментами операційної системи. Також ми дамо кілька рекомендацій щодо стороннього ПЗ, що дозволяє зробити те саме і багато іншого.
Створення попередньої точки відновлення
Щоб не було проблем, навіть якщо в процесі очищення ви наробите чогось зайвого, потрібно створити точку відновлення. Вона дозволить відновити потім стан ПК до того, який був на момент, коли ви ще не вносили жодних правок і нічого не чистили (а то раптом видалите щось важливе і не те, що потрібно). Для цього:
- клацаємо по іконці "Цей комп'ютер" (або по меню "Пуск") правою кнопкою мишки;
- обираємо "Властивості";
- вибираємо пункт "Додаткові параметри";
- переміщуємося у вкладку "Захист системи";
- в останньому вікні вибираємо "Створити" і в описі для наочності дописуємо, що це точка відновлення перед чищенням сміття (завдяки цьому вам буде зручніше потім її знайти та скористатися, якщо це потрібно).
Зазначена процедура буде корисною завжди перед суттєвими чистками системних дисків, видаленням та встановленням програм, в яких ви не впевнені і в інших схожих ситуаціях. Щоб ви потім не зробили, завжди можна буде відкотити зроблені зміни і повернутися до моменту, коли все було стабільно.
Очищення Windows 10 від сміття інструментами операційної системи
Будь-яка операційна система дуже добре працює в перші дні/тижня після її встановлення. Згодом у ній накопичується багато залишкових файлів програм, тимчасових файлів, самого ПЗ, яке встановлено, майже не використовується, але їсть ресурси системи. Комп'ютер глючить, ігри лагають, все працює нестабільно і бісить - такий результат тривалого використання Windows 10 без очищення системи.
Внутрішніми інструменти Windows 10 очищення системи можна зробити через:
- Переміщення більшості файлів (крім системних) на інші диски (залишаючи диск з Windows напівпорожнім) — так тимчасові файли тих же браузерів і оновлення Windows, що накопичуються, ніколи не заб'ють цей диск і не стануть причиною зависань.
- Системну утиліту "Очищення диска".
- Розділ налаштувань Windows 10 під назвою "Пам'ять".
Якщо пройтись по цих пунктах, то дій буде достатньо для усунення більшості проблем, пов'язаних із накопиченням сміття в Windows 10 середньостатистичного користувача.
Переміщення файлів на інші диски
У більшість користувачів на їхньому ПК або ноутбуку є як вбудований SSD-диск з операційною системою, так і додатковий HDD/SSD диск для фотографій, відео, ігор та інших файлів. Наше завдання полягає в тому, щоб будь-які не системні файли були перенесені на додатковий диск/диски.
Для цього досить просто:
- клікнути правою кнопкою мишки по потрібних файлах та папках з не системними файлами;
- вибрати пункт "вирізати";
- перейти на інший диск, клацнути по порожньому місці правою кнопкою миші і вставити об'єкти туди.
Ці дії суттєво звільнять місце на системному диску та відсунуть час до наступного необхідного чищення на місяці чи роки вперед.
Робота з програмою "Очищення диска"
Щоб очистити сміття Windows 10 через "Очищення диска" потрібно:
- клацнути мишкою на іконці пошуку в панелі завдань;
- ввести там "Очищення диска";
- увійти у додаток, який буде знайдено пошуком;
- вибрати пункт "Очистити системні файли";
- у новому вікні натискаємо на "Ок";
- у наступному вікні ставимо галочки навпроти таких пунктів: "Очищення оновлень", "Завантажені файли програм", "Тимчасові файли інтернету", "Кошик";
- ще раз натискаємо на "Ок";
- очікуємо завершення процедури безповоротного видалення файлів.
Під кінець також знадобиться перезавантаження системи, яка завершить повний цикл видалення та очищення від сміття вашого системного диска. Важливо також розуміти, що подібна очистка диска може зайняти до 30-40 хвилин часу, тому починати її потрібно тоді, коли є час на подібні маніпуляції без перешкод іншими комп'ютерними завданнями.
Очищення Windows 10 від сміття через пункт налаштувань "Пам'ять"
Для того, щоб зробити додаткове очищення через налаштування операційної системи, потрібно:
- клікнути по "Пуску";
- перейти до "Параметри";
- перейти до підрозділу "Система";
- вибрати категорію налаштувань "Пам'ять";
- почекати, поки пройде швидкий аналіз з видачею вам даних з різних розділів пам'яті (у низхідному порядку від найважчих розділів до найлегших);
- перейти до "Налаштування контролю пам'яті";
- пересунути повзунок контролю у робочий режим;
- вибрати потрібний режим контролю (коли мало місця щодня, раз на тиждень або раз на місяць);
- поставити галочку для того, щоб тимчасові файли видалялися з пристрою (вибираємо потрібний проміжок часу для їх зберігання);
- запустити видалення невикористовуваних файлів з папки “Завантаження” (також можна вибрати інтервал у днях, по завершенню якого файли, що не використовуються, будуть видалятися з системи).
Якщо потрібне екстрене очищення прямо в цей момент, можна натиснути "Очистити зараз" в самому низу вікна. В принципі, це можна зробити вперше. А надалі система займатиметься маніпуляціями самостійно відповідно до ваших налаштувань. Це дозволить більше не стикатися з ситуаціями, коли системний диск Windows забився завантаженнями та тимчасовими файлами, які зайняли майже все місце та заважають нормальній роботі ОС.
Найкращі додаткові (сторонні) програми для очищення Windows 10 від сміття
Якщо ви початківець або середній користувач ПК, користуватися сторонніми програмами для очищення операційної системи не рекомендується. Кожна така програма має свої алгоритми та складні налаштування. Крім іншого, таке програмне забезпечення може випадково видалити системні файли і спровокувати небажані помилки комп'ютера.
Проте, якщо є бажання випробувати їх, а перспектива крашу Windows 10 не лякає, можна спробувати їх можливості. На сьогоднішній день найкращими сторонніми програмами для очищення Windows 10 від сміття вважаються:
- CCleaner (офіційний сайт: https://www.ccleaner.com/ru-ru) - програма популярна та загальновідома. Її безкоштовна пробна версія дозволяє налаштувати стандартний захист конфіденційності та провести стандартне чищення. Більшості користувачів буде достатньо саме її. Річна ж ліцензія вартістю від 972 грн дозволяє отримати низку функцій, що дозволяють не турбуватися про функціональність операційної системи, її захист від шкідливих програм, оновлення драйверів тощо.
- Wyse Cleaner (офіційний сайт: https://ua.wisecleaner.com/) - програма вважається однією з найбезпечніших з точки зору роботи без випадкового видалення системних файлів. Додатковим її плюсом є можливість очищення реєстру (що неможливо зробити стандартними інструментами Windows). Стандартна версія безкоштовна. Оновлення до PRO-версії буде коштувати в межах 400-500 грн. залежно від актуального курсу.
- Advanced SystemCare (офіційний сайт: https://www.iobit.com/en/advancedsystemcarefree.php) - непогана програма для підняття швидкості роботи ОС та захисту персональних даних. Розробники рекламують програмне забезпечення, як інструмент, що працює на основі штучного інтелекту. Початковий рівень використання програми безкоштовний. ПРО-версія коштує від 16,77 доларів на рік. Основні фішки платної версії стосуються: захисту від вірусів у реальному часі, автооновлення драйверів, захисту від трекінгу в інтернеті та інше.
Це далеко не всі програми, але вони найбільш популярні та ефективні. Але основна їхня риса — наявність ефективних функцій у безкоштовній версії.
А якщо займатися всіма цими чищеннями, налаштуваннями та іншим надто складно чи нудно, передати завдання по обслуговуванню комп'ютерів можна професіоналам своєї справи з багаторічним досвідом. Буквально через годину-другу після звернення з ПК або ноутбуком за їх допомогою, ваш пристрій "заживе новим життям" і працюватиме плавно, швидко, без глюків, ніби тільки з магазину.